هنگامی که صحبت از دندان درآوردن می‌شود، زمان شروع و علائم مرتبط با دندان درآوردن بچه می‌تواند بین افراد متفاوت باشد. اما بطور کلی، بیشتر کودکان اولین دندان خود را در طول سال اول زندگی به دست می‌آورند. در ادامه به علائم دندان درآوردن بچه و مراقبت‌های لازم در این زمان می‌پردازیم. زمان شروع دندان

تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۵:۳۹
کد خبر : 1942
What are the symptoms of baby teething

هنگامی که صحبت از دندان درآوردن می‌شود، زمان شروع و علائم مرتبط با دندان درآوردن بچه می‌تواند بین افراد متفاوت باشد. اما بطور کلی، بیشتر کودکان اولین دندان خود را در طول سال اول زندگی به دست می‌آورند. در ادامه به علائم دندان درآوردن بچه و مراقبت‌های لازم در این زمان می‌پردازیم.

زمان شروع دندان درآوردن بچه:
بیشتر نوزادان از حدود ۶ ماهگی شروع به دندان درآوردن می‌کنند. با این حال، زمان شروع دندان درآوردن در کودکان ممکن است متفاوت باشد. بعضی از نوزادان ممکن است با اولین دندان‌های خود به دنیا بیایند، در حالی که برخی دیگر ممکن است قبل از ۴ ماهگی یا بعد از ۱۲ ماهگی شروع به دندان درآوردن کنند.

علائم دندان درآوردن بچه:
علائم دندان درآوردن بچه می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
1. خروج لثه: قبل از ظهور دندان، ممکن است لثه کودک متورم و حساس شود و به نوعی به سطح بالا بروند. این ممکن است باعث بروز علائمی مانند خارش، درد یا ترشحات لثه‌ای شود.
2. بی‌اشتهایی و بی‌خوابی: برخی از کودکان هنگام دندان درآوردن ممکن است از اشتها کم کنند و بیشتر بخوابند.
3. بی‌خوابی شبانه: در برخی موارد، دندان درآوردن می‌تواند باعث احساس ناراحتی شدید در کودک شود و باعث بی‌خوابی شبانه شود.
4. تغییر رفتار: دندان درآوردن ممکن است باعث تغییر رفتار کودک شود. او ممکن است بیشتر بپردازد، برخی اوقات بی‌قراری کند و یا بیش از حد بگریزد.

ترتیب ظهور دندان‌های شیری در کودک:
دندان‌های شیری در کودکان به ترتیب خاصی ظاهر می‌شوند. به طور معمول، نوزادان ابتدا دندان‌های پایینی جلویی (دندان‌های جلویی پایینی) را درآورده و سپس دندان‌های بالایی جلویی (دندان‌های جلویی بالایی) را. سپس از آن، دندان‌های جانبی و مزواله (دندان‌های کناری و عقبی) ظاهر می‌شوند. در نهایت، دندان‌های عقبی بزرگتر، که به عنوان دندان‌های مولر شناخته می‌شوند، در آخرین مرحله ظاهر می‌شوند.

مراقبت‌های لازم موقع دندان در آوردن کودک:
در طول دوره دندان درآوردن کودک، مراقبت‌های مناسب برای حفظ سلامت دهان و دندان‌های کودک اهمیت دارد. در ادامه، تعدادی از مراقبت‌های لازم را برای شما ذکر می‌کنیم:
1. تمیز کردن دهان: از زمانی که نوزاد شروع به دندان درآوردن می‌کند، می‌توانید از یک پارچه نرم یا برس دندان نرم برای پاک کردن دهان و لثه‌های کودک استفاده کنید.
2. استفاده از گاز نرم: استفاده از یک قطعه گاز نرم برای پوشاندن دندان‌های کودک ممکن است به او کمک کند تا با عقب انداختن غضبه و خارش مرتبط با دندان درآوردن، آرامش پیدا کند.
3. ماساژ لثه: ماساژ لثه با استفاده از انگشتان شما یا یک برس دندان نرم می‌تواند لثه کودک را آرام کند و به کاهش علائم ناراحتی کمک کند.
در هر صورت، مهم است که با دندانپزشک کودک خود مشورت کنید و راهنمایی‌های خاص و مناسب برای مراقبت از دندان‌های کودک خود در دوره دندان درآوردن دریافت کنید.

علائمی که در طی فرآیند درآوردن دندان‌های شیری در بچه‌ها ممکن است ظاهر شود، عبارتند از:

1. تورم و قرمزی لثه: لثه در ناحیه‌ای که دندان در حال بروز ورود است، ممکن است تورم و قرمز شود. این تغییرات معمولاً به علت فشار و فرآیند درآوردن دندان رخ می‌دهند.

2. دمای بدن ملایم: دمای بدن کودک ممکن است اندکی بالاتر از حالت طبیعی باشد، اما بیشتر اوقات زیاد بالا نرود و کمتر از ۳۸ درجه سانتیگراد باشد.

3. بیرون آمدن دندان: بچه ممکن است گونه‌ی برافروخته داشته باشد و دندان جدیدی در حال بروز ورود باشد.

4. رشد بیش از حد ماده لعابی: بچه ممکن است ماده لعابی بیش از حد تولید کند و آن را در دهان چرکاند یا بیش از حد بالا و پایین بچرخاند.

5. مالیدن گوش: بعضی از بچه‌ها در طول درآوردن دندان‌های شیری، عادت می‌کنند که گوش‌هایشان را مالیده و به آن‌ها فشار بیاورند.

6. دریبل زدن و چرخاندن بیش از حد: بچه ممکن است در طول این فرآیند احساس ناراحتی کند و بیش از حد دریبل بزند یا بدنش را بیش از حد بچرخاند.

7. بیشتر خوردن: بعضی از بچه‌ها در طول درآوردن دندان‌های شیری، احساس تسکین می‌کنند و بیشتر از حد معمول چیزها را می‌جوند.

8. احساس ناراحتی: بچه ممکن است در طول این فرآیند احساس ناراحتی و عدم رضایت باشد.

9. مشکل در خواب: بعضی از بچه‌ها ممکن است در طی فرآیند درآوردن دندان‌های شیری، خواب خوبی نداشته باشند و بیشتر بیدار شوند.

مهم است بدانید که برخی از افراد فکر می‌کنند علائم درآوردن دندان‌های شیری می‌تواند شامل اسهال نیز شود، اما هیچ تحقیقی این ادعا را تأیید نکرده است. در نهایت، بهترین شخص برای تشخیص و مشاوره در مورد علائم درآوردن دندان‌های شیری کودک خود، پزشک خانوادهبهتر است علایم درآوردن دندان‌های شیری در بچه‌ها را بشکل زیر بازنویسی کنیم:

در طی فرآیند درآوردن دندان‌های شیری در بچه‌ها، ممکن است با علایم زیر همراه باشد:

1. تورم و قرمزی لثه: لثه در منطقه‌ای که دندان در حال بروز ورود است، ممکن است تورم و قرمز شود.

2. دمای بدن ملایم: دمای بدن کودک معمولاً کمتر از ۳۸ درجه سانتیگراد است و ممکن است در طول فرآیند درآوردن دندان‌ها اندکی بالاتر از حالت طبیعی باشد.

3. بیرون آمدن دندان: دندان جدیدی که در حال بروز ورود است، ممکن است به همراه گونه‌ی برافروخته ظاهر شود.

4. رشد بیش از حد ماده لعابی: بعضی از بچه‌ها ممکن است ماده لعابی بیش از حد تولید کنند و آن را در دهان چرکانده و بیش از حد بچرخانند.

5. مالیدن گوش: در طول فرآیند درآوردن دندان‌ها، بچه ممکن است عادت کند که گوش‌هایش را مالیده و به آن‌ها فشار بیاورد.

6. دریبل زدن و چرخاندن بیش از حد: بچه ممکن است به دلیل احساس ناراحتی در طول این فرآیند، بیش از حد دریبل زند و بدنش را بیش از حد بچرخاند.

7. بیشتر خوردن: بعضی از بچه‌ها در طول درآوردن دندان‌ها، احساس تسکین می‌کنند و بیشتر از حد معمول چیزها را می‌جوند.

8. احساس ناراحتی: بچه ممکن است در طول این فرآیند احساس ناراحتی و عدم رضایت داشته باشد.

9. مشکل در خواب: برخی از بچه‌ها ممکن است در طی فرآیند درآوردن دندان‌ها، مشکل در خواب داشته باشند و بیشتر بیدار شوند.

مهم است بدانید که برخی افراد فکر می‌کنند علایم درآوردن دندان‌های شیری می‌تواند شامل اسهال نیز شود، اما هیچ تحقیقی این ادعا را تأیید نکرده است. در هر صورت، بهترین شخص برای تشخیص و مشاوره در مورد علایم درآوردن دندان‌های شیری کودک خود، پزشک خانواده است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.