اگر شما نیز از دست یافتن به رویای داشتن موهایی سالم، یکدست و البته بدون موخوره ناامید شده‌اید، بهتر است این مقاله را تا آخر مطالعه کنید. موخوره یک مشکل ناگزیر است که در نهایت به موهای شما نیز می‌رسد، دیر یا زود. این مسئله ناشی از استفاده مداوم از وسایل حرارتی، برس‌ها، رنگ مو

تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ - ۴:۴۷
کد خبر : 1066

اگر شما نیز از دست یافتن به رویای داشتن موهایی سالم، یکدست و البته بدون موخوره ناامید شده‌اید، بهتر است این مقاله را تا آخر مطالعه کنید. موخوره یک مشکل ناگزیر است که در نهایت به موهای شما نیز می‌رسد، دیر یا زود. این مسئله ناشی از استفاده مداوم از وسایل حرارتی، برس‌ها، رنگ مو و سبک زندگی ناسالم است.

احتمالاً تنها راه جلوگیری از بروز موخوره، رها کردن عوامل بالا باشد. اما روش‌هایی برای پیشگیری از موخوره وجود دارد که با ادامه دادن به آنها، احتمال وقوع این مشکل را کاهش می‌دهد.

موخوره چیست و عواملی که آن را ایجاد می‌کنند؟

موخوره وقتی رخ می‌دهد که انتهای موهای شما خشک، ضعیف و ساییده شود. ممکن است شبیه به انتهای یک طناب باشند که به درستی پایان نیافته است. در این حالت، نوک موها به دو یا چند بخش تقسیم شده و بدون هیچ دلیلی شکسته می‌شوند.

قرار گرفتن در شرایط بد آب و هوا و همچنین استفاده از روش‌های آرایشی مو مانند استفاده از سشوار، صاف کردن و فر کردن باعث ایجاد شکاف در انتهای موها می‌شود. البته یکی از عوامل مهم بروز این مشکل استفاده مکرر از محصولات شیمیایی مانند شامپو است.

افرادی که به موخوره مستعد هستند

اگرچه موخوره ممکن است برای هر شخصی رخ دهد، اما بر اساس تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۵ انجام شد، نژاد آفریقایی به دلیل داشتن موهای فر بیشتر نسبت به سایر نژادها، به طور معمول بیشتر مبتلا به موخوره می‌شوند. دلیل این امر مربوط به شکل بیضی و قرار گرفتن ساقه‌های مو به صورت خمیده و به هم چسبیده است.

علاوه بر این، زنانی که به سن یائسگی نزدیک می‌شوند، معمولاً شاهد تقسیم شدن موهایشان به دو بخش هستند. در واقع، با کاهش سطح استروژن، تولید روغن‌های طبیعی در پوست سر کاهش می‌یابد. در این شرایط، ممکن است موها خشک شده و شکسته شدن و بروز موخوره در آنها بیشتر شود.

معرفی ۵ راهکار طبیعی در پیشگیری ازموخوره

1.روغن نارگیل

یکی از راهکارهای طبیعی در پیشگیری از موخوره، استفاده از ماسک روغن نارگیل است. روغن نارگیل، یک محصول گیاهی مفید برای پوست، مو و ناخن است که فواید زیبایی آن مورد توجه قرار گرفته است. این روغن با خرید آن می‌تواند مشکلات مویی مانند شوره سر، خشکی و شکنندگی مو، ریزش و رشد ناکافی مو را درمان کرده و از بروز موخوره جلوگیری کند. استفاده از روغن نارگیل بکر، باعث تقویت ساقه و نوک مو می‌شود و به عنوان یک آبرسان قدرتمند برای موها عمل می‌کند. این محصول طبیعی می‌تواند بهبود وضعیت موها را بخصوص در مورد سلامت و زیبایی آنها تسهیل کند.

برای استفاده بهینه از ماسک روغن نارگیل و جلوگیری از موخوره، می‌توانید از روش زیر استفاده کنید:

1. پس از استحمام، موها را تا حدی که خشک نشده‌اند، با حوله خیس کنید.
2. روغن نارگیل را روی کف دست خود بریزید.
3. سپس با دست‌هایی که روغن را برداشت کرده‌اید، به آرامی ساقه و نوک مو را ماساژ دهید.
ماسک آووکادو، یک راه حل موثر برای مشکل موخوره است. آووکادو قادر است موهای دوقلو شما را تقویت کند و به سلامت آنها کمک کند. با ترکیب آووکادو، یک تخم مرغ و چند قطره روغن زیتون، می‌توانید یک تقویت‌کننده مؤثر برای موهای خود ایجاد کنید.

2.ماسک آووکادو

ترکیب آووکادو، تخم مرغ و روغن زیتون شامل اسیدهای چرب و ویتامین‌های E و K است. این عناصر مسئول نرم شدن، آبرسانی، ترمیم و محافظت از موها و ریشه‌های آنها هستند. استفاده از این ماسک باعث بهبود سلامت و کیفیت موها می‌شود و موها توانایی بالایی در مقابله با عوامل موخوره را پیدا می‌کنند.

برای تهیه و استفاده از ماسک آووکادو، می‌توانید از مراحل زیر استفاده کنید:

1. ابتدا آووکادو را له کنید و با یک تخم مرغ مخلوط کنید.
2. روغن زیتون را به ترکیب اضافه کنید تا مخلوط قوامی مناسب بگیرد.
3. حالا ماسک حاصل را روی ساقه موها و به ویژه نوک موهای خود بمالید.
4. به ماسک حدوداً 10 تا 20 دقیقه زمان بدهید تا روی موها جذب شود.
5. پس از گذشت زمان مقرر، موها را با آب گرم به آرامی شستشو دهید.

3.ماسک روغن زیتون و عسل

ماسک روغن زیتون و عسل، ترکیبی است که تغذیه موهای آسیب دیده را تحریک می‌کند. عسل به عنوان یک ماده مرطوب‌کننده برای مو شناخته می‌شود و همچنین خاصیت نرم‌کنندگی دارد. خرید و اضافه کردن روغن زیتون به عسل، یک روش پیشگیری مؤثر برای موهای خشک، آسیب‌دیده، مستعد تقسیم شدن و موخوره است. علاوه بر این، این ماسک می‌تواند درمان خشکی پوست سر و ایجاد درخشندگی در موها را نیز فراهم کند.

برای استفاده از ماسک روغن زیتون و عسل به منظور پیشگیری از موخوره، می‌توانید از مراحل زیر پیروی کنید:

1. سه قاشق غذاخوری روغن زیتون را با دو قاشق غذاخوری عسل خام مخلوط کنید.
2. این مخلوط را بر روی موهایی که با شامپو شسته شده بمالید و به موازات ساقه و نوک موها ماساژ دهید.
3. اجازه دهید ماسک برای مدت 20 تا 30 دقیقه روی موها بماند و تغذیه کند.
4. پس از گذشت زمان، ماسک را با آب گرم از روی موها شسته کنید و برای شستن کامل موها از شامپو استفاده کنید.

با پیروی از این دستورالعمل، می‌توانید از ماسک روغن زیتون و عسل برای پیشگیری از موخوره بهره‌برداری کنید.

4.روغن آرگان

روغن آرگان یک ماده مرطوب‌کننده طبیعی است که علاوه بر آبرسانی، به موها درخشش می‌بخشد. روش بهتری برای استفاده از این محصول طبیعی، استفاده از چند قطره آن هنگام شانه زدن موها است. مهم نیست که موهای شما خیس یا خشک باشند، فقط کافی است هر بار که می‌خواهید موهایتان را شانه بزنید، چند قطره از این روغن را بر روی ساقه موها اسپری کنید. با این کار، موهای شما بهره‌مندی از خواص مرطوب‌کننده و درخشان کننده روغن آرگان خواهند بود.

5.روغن تقویت مو زیما

روغن تقویت کننده مو زیما، یک محصول است که از دوازده نوع عصاره گیاهی مختلف، از جمله روغن آرگان، روغن بادام و روغن جوجوبا، تهیه می‌شود. این محصول تأثیر قابل توجهی در تقویت و بهبود کیفیت کلی موها دارد. حاوی انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی، این روغن طبیعی موها را از خشکی، شکنندگی و به تبع آن موخوره، نجات می‌دهد.

با استفاده از این محصول بکر، شما به موهایتان اجازه نمی‌دهید که در برابر تنش‌های محیطی حساس و ضعیف باشند و یا مستعد موخوره شوند. با استفاده منظم از روغن تقویت کننده مو زیما، می‌توانید به موهایتان قدرت و سلامت بیشتری ببخشید و از مشکلات مربوط به ضعف و آسیب دیدگی موها جلوگیری کنید.

نکاتی برای پیشگیری و رفع موخوره:

1. ترجیحاً هر شش هفته یکبار موهایتان را کوتاه کنید.
2. از شستشوی روزانه موها خودداری کنید. اگر به هر دلیلی مجبورید هر روز دوش بگیرید، هنگام شستشو فقط از نرم کننده استفاده کنید و از استفاده از شامپو پرهیز کنید.
3. ترجیحاً از شامپوهای طبیعی و بدون مواد شیمیایی قوی استفاده کنید.
4. پس از شستشوی مو با شامپو، حتماً از نرم‌کننده استفاده کنید.
5. برای شانه زدن موهای خیس، از یک شانه با دندانه‌های پهن استفاده کنید.
6. استفاده از موادی مانند رنگ مو که به مو آسیب می‌رسانند، را به حداقل برسانید.
7. استفاده از وسایل حرارتی برای آرایش مو را محدود کنید.
8. از مکمل‌های تقویت کننده مو مانند بیوتین و اسید فولیک استفاده کنید.

نکته آخر: موخوره علاوه بر اینکه ظاهر موهای شما و در نتیجه زیباییتان را تحت تأثیر قرار می‌دهد، به سلامت موهایتان نیز آسیب می‌رساند. اگرچه شاید نتوانید برای همیشه از رنگ کردن موها و استفاده از وسایل حرارتی در آرایش مو دست بردارید، اما اگر به سلامت و زیبایی موهایتان اهمیت می‌دهید، بهتر است استفاده از این مواد را محدود کنید.

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.