درمان‌های رگهای واریسی می‌توانند علائم آن را کاهش داده و از عوارضی مانند درد پا، تشکیل لخته خون یا زخم جلوگیری کنند و در برخی موارد، آنها را کاملاً از بین ببرند. در برخی از افراد، رگهای واریسی بدون هیچگونه علامتی وجود دارند و هدف از درمان، بهبود ظاهر آنها است. اگرچه درمان‌های محافظه‌کارانه می‌توانند

تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۷
کد خبر : 2107
رگ های واریسی را چگونه درمان کنیم؟

درمان‌های رگهای واریسی می‌توانند علائم آن را کاهش داده و از عوارضی مانند درد پا، تشکیل لخته خون یا زخم جلوگیری کنند و در برخی موارد، آنها را کاملاً از بین ببرند. در برخی از افراد، رگهای واریسی بدون هیچگونه علامتی وجود دارند و هدف از درمان، بهبود ظاهر آنها است.

اگرچه درمان‌های محافظه‌کارانه می‌توانند در بهبود علائم کمک کنند و از تشدید رگهای واریسی جلوگیری کنند، اغلب برای رفع کامل رگهای واریسی نیاز به روش‌های خاصی است. این مقاله درباره روش‌های مختلف از جمله لیزر که گاهاً به آن به عنوان “معجزه درمان واریس” اشاره می‌شود، درمان‌های خانگی، تغییرات در سبک زندگی، داروها و روش‌های جراحی صحبت می‌کند.

درمان‌های خانگی و تغییرات در سبک زندگی

برای برخی اشخاص، درمان‌های خانگی و اصلاح سبک زندگی می‌توانند در بهبود علائم و جلوگیری از تشدید رگهای واریسی کمک کنند. این درمان‌ها و تغییرات در سبک زندگی شامل موارد زیر است:

– استفاده از جوراب‌های فشاری
– بلند کردن پاها چند بار در روز به مدت ۱۵ دقیقه
– اجتناب از نشستن یا ایستادن برای مدت طولانی
– ورزش کردن
– اجتناب از استفاده از کفش‌های با پاشنه بلند یا لباس‌های تنگ، به ویژه در ناحیه کمر، ران‌ها و پاها

اگرچه درمان‌های خانگی و تغییرات در سبک زندگی می‌توانند بهبودی در علائم را به ارمغان بیاورند و از شکل‌گیری رگهای واریسی جدید جلوگیری کنند، اما نمی‌توانند رگهای واریسی موجود را بهبود بخشند.

جوراب‌های فشاری، نوعی جوراب هستند که با ایجاد فشار ملایمی بر روی پاها، به کاهش ورم و جلوگیری از جمع شدن خون کمک می‌کنند. سه نوع اصلی جوراب فشاری عبارتند از:

1. جوراب‌های فشاری سطح کم: این جوراب‌ها فشار کمتری را به پاها اعمال می‌کنند و معمولاً برای افرادی که به طور معمول مشکل جدی در پاها ندارند، مناسب هستند. آنها به طور کلی برای جلوگیری از ورم در طول سفرهای طولانی، استفاده می‌شوند.

2. جوراب‌های فشاری متوسط: این نوع جوراب‌ها فشار متوسطی را به پاها اعمال می‌کنند و برای افرادی که مشکلات ملایم تورم پا دارند، مناسب هستند. آنها بهبود چشمگیری در علائم ورم و خستگی پا ایجاد می‌کنند.

3. جوراب‌های فشاری سطح بالا: این جوراب‌ها فشار بیشتری به پاها اعمال می‌کنند و برای افرادی که مشکلات جدی در رگ‌های واریسی، تشکیل لخته خونی یا ترومبوفلبیت دارند، مناسب هستند. آنها به عنوان بخشی از درمان تخصصی استفاده می‌شوند و تحت نظارت پزشک قرار می‌گیرند.

مهم است که قبل از استفاده از هر نوع جوراب فشاری، با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین نوع و فشار مناسب برای شرایط شما را تعیین کنید.

درمان‌های بدون نسخه:

فلبوتونیک‌ها:

فلبوتونیک‌ها، که فلاونوئیدهای طبیعی هستند، گاهی اوقات برای درمان رگ‌های واریسی استفاده می‌شوند. آنها به عنوان مکمل‌های غذایی به فروش می‌رسند. دیوسمیپلکس و عصاره شاه بلوط هندی، دو نوع فلبوتونیک هستند که برای درمان رگ‌های واریسی استفاده می‌شوند.

اگرچه شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهند فلبوتونیک‌ها می‌توانند ورم و سایر علائم را کاهش دهند، اما تحقیقات نشان می‌دهند که اغلب آنها تأثیر کمی در بهبود کیفیت زندگی دارند و یا بی‌اثر هستند. در مورد ایمنی و تأثیر این درمان‌ها، تاکنون هیچ پژوهش علمی انجام نشده است.

دیوسمیپلکس:

دیوسمیپلکس تنها فلبوتونیک تجویزی موجود در آمریکا برای درمان نارسایی وریدی مزمن است. این بیماری یک اختلال در گردش خون است که منجر به رگ‌های واریسی و مشکلات دیگر عروقی می‌شود. این دارو از پوست پرتقال‌ها استخراج می‌شود و در دسته مواد غذایی دارویی قرار می‌گیرد. دیوسمیپلکس علائمی مانند ورم پا، خارش و سوزش شبانه را بهبود می‌بخشد.

همچنین این دارو در بهبود زخم‌های کوچکتر از 10 سانتیمتر نیز موثر است. معمولاً دیوسمیپلکس به صورت قرص‌های 630 میلی‌گرمی در روز تجویز می‌شود و طی 4 هفته تا چند ماه زمان می‌برد تا علائم بهبود یابند. عارضه‌ی جانبی رایج این دارو، ناراحتی معده و روده است و عوارض جانبی جدی بسیار نادر هستند.

عصاره شاه بلوط هندی

عصاره شاه بلوط هندی یک درمان طبیعی است که می‌تواند به علائم رگ‌های واریسی کمک کند. این عصاره می‌تواند درمانی ایمن و موثر برای درد، ورم، خستگی و گرفتگی ساق پا باشد. مطالعات نشان داده‌اند که عصاره شاه بلوط هندی می‌تواند در درمان رگ‌های واریسی مؤثر باشد. معمولاً 300 میلی‌گرم از این عصاره، دو بار در روز به مدت 2 تا 16 هفته مصرف می‌شود.

جهت درمان رگ‌های واریسی، از رویکردهای مختلفی استفاده می‌شود، از جمله رویکردهای غیرتهاجمی، لیزر و جراحی تخصصی.

روش اسکلروتراپی:

اسکلروتراپی یکی از روش‌های معمول در درمان رگ‌های واریسی است. این روش می‌تواند رگ‌های کوچک و عنبکوتی را درمان کند. در این روش، یک ماده شیمیایی به نواحی مختلف رگ‌ها تزریق می‌شود تا دیواره رگ‌ها به هم بچسبد و خون دیگر در آنها جریان نکند. اسکلروتراپی معمولاً در مطب پزشک بدون بی‌حسی انجام می‌شود و بعد از آن، بیشتر افراد می‌توانند روز بعد به کارها و فعالیت‌های روزمره خود ادامه دهند. برای پیشگیری از عوارض جانبی احتمالی، ممکن است نیاز باشد که فشار داشتن جوراب‌های پشتیبانی کننده و پیاده‌روی روزانه را رعایت کنید. عوارض اسکلروتراپی شامل تغییرات رنگ پوست و در موارد نادر، لخته‌های خونی، آسیب عصبی و واکنش‌های آلرژیک جدی می‌شوند.

روش ابلیشن درون وریدی:

در ابلیشن درون وریدی، پزشک یک فیبر یا الکترود را از طریق یک برش کوچک وارد رگ می‌کند و سپس از انرژی رادیوفرکانسی یا لیزر برای گرم کردن و بستن رگ استفاده می‌کند. این روش معمولاً برای رگ‌های بزرگتر واریسی استفاده می‌شود و معمولاً با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. بعد از این روش، معمولاً می‌توانید فعالیت‌های رروزمره خود را بلافاصله انجام دهید، اگرچه ممکن است در طول مدت بازیابی نیاز به استفاده از جوراب‌های فشاری داشته باشید. برای برخی افراد، طولانی‌تر از یک سال طول می‌کشد تا رگ‌ها به طور کامل ناپدید شوند. عوارض جانبی شایع ابلیشن درون وریدی شامل کبودی، درد و تغییر رنگ پوست است. عوارض جانبی جدی نیز به‌صورت نادر شامل بی‌حسی، سوختگی پوست و لخته‌های خونی می‌باشند.

لیزر واریس

قبلاً لیزر فقط برای درمان رگهای عنکبوتی صورت استفاده می‌شد، اما فناوری جدید آن را به یک روش مؤثر برای رگهای واریسی کوچکتر تبدیل کرده است. در این روش، نور لیزر روی پوست ناحیه مورد نظر استفاده می‌شود و باعث حذف رگها می‌شود.

نور لیزر بدون آسیب به پوست اطراف، رگها را از بین می‌برد. رگهای عنکبوتی کوچک ممکن است در حالت اولیه پس از درمان ناپدید شوند، اما برای حذف کامل رگهای واریسی ممکن است یک تا سه ماه طول بکشد. برای دستیابی به نتیجه کامل، ممکن است نیاز به سه جلسه درمانی یا بیشتر باشد.

جراحی

روشهای جراحی عموماً فقط برای افرادی که رگهای واریسی شدید دارند و گزینه های درمان دیگر برایشان مناسب نیستند، استفاده می‌شوند. اگرچه عوارض جانبی شدید نادر هستند، اما جراحی رگهای واریسی ممکن است شامل عفونت، آسیب عصب، کبودی، درد و تغییر رنگ پوست شود.

لیگاسیون و استئوشن بریدن دو روش شناخته شده برای جراحی رگهای واریسی هستند و شامل بستن رگها از طریق جراحی و سپس برداشتن آنها از طریق برش در پوست می‌شوند. جراحی به صورت سرپایی انجام می‌شود و می‌توانید همان روز به خانه بروید. بازیابی کامل معمولاً یک تا دو هفته طول می‌کشد. این روش‌ها فقط در موارد شدید استفاده می‌شوند.

میکروفلبکتومی

میکروفلبکتومی یک روش استفاده می‌شود که ابزارهای ویژه ای را استفاده می‌کند که از طریق برش‌های کوچک وارد پوست می‌شوند و رگهای واریسی را حذف می‌کنند. این روش معمولاً بر روی یک دسته کوچک از رگهای واریسی انجام می‌شود که به درمان‌های دیگر پاسخ نداده باشند یا به درمان بیشتری نیاز دارند.

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.