اهمیت نگرانی درباره ناباروری را کاهش دهید. چرا که توجه به علائم ناباروری قبل از ازدواج می‌تواند در جلوگیری از مشکلات جدی که به طور طبیعی به نظر می‌رسند، مؤثر باشد. این نشانه‌های ساده ممکن است نشان‌دهنده وجود مشکل در دستگاه تولید مثل و هورمون‌های جنسی در دختران و پسران مجرد باشند. در یک مقاله

تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۲ - ۵:۰۸
کد خبر : 1877
Diagnosis of infertility before marriage

اهمیت نگرانی درباره ناباروری را کاهش دهید. چرا که توجه به علائم ناباروری قبل از ازدواج می‌تواند در جلوگیری از مشکلات جدی که به طور طبیعی به نظر می‌رسند، مؤثر باشد. این نشانه‌های ساده ممکن است نشان‌دهنده وجود مشکل در دستگاه تولید مثل و هورمون‌های جنسی در دختران و پسران مجرد باشند.

در یک مقاله در یک مجله پزشکی، می‌توانید با علائمی که نشان‌دهنده وجود مشکل در دستگاه تولید مثل و هورمون‌های جنسی در دختران و پسران مجرد هستند، آشنا شوید. با شناخت این علائم و اقدام به موقع برای درمان، می‌توانید نگرانی خود درباره امکان داشتن فرزند را کاهش دهید.

قاعدگی‌های نامنظم؛ رایجترین علائم ناباروری قبل از ازدواج

علامت شایع‌ترین ناباروری در دختران قبل از ازدواج، بی‌نظمی قاعدگی و عدم پریودی است. یکی از علل این مشکل، اختلال در تولید هورمون‌های جنسی در هیپوتالاموس است. هیپوتالاموس قسمتی از مغز است که سیگنال‌ها و دستورات تولید هورمون‌های جنسی را به هیپوفیز ارسال می‌کند. بنابراین، مشکل در تولید هورمون‌های جنسی می‌تواند با بی‌نظمی قاعدگی در ارتباط مستقیم باشد.

ضعف و ناتوانی تخمدان، ناتوانی تخمک برای ورود به لوله فالوپ و وجود ناهنجاری مادرزادی در شکل رحم، همچنین عوامل دیگر، می‌توانند منجر به بروز اختلالات در سیکل قاعدگی شوند. از این رو، پریود نامنظم می‌تواند یک هشدار برای مشکلات نازایی در آینده باشد.

درد شدید شکم و لگن؛ علامت مشکوک ناباروری پیش از ازدواج

درد هنگام قاعدگی یک نشانه طبیعی و قاعدگی نرمال است. با این حال، وجود قاعدگی دردناک یا دیسمنوره که با درد شدید در ناحیه لگن و شکم همراه است و می‌تواند زندگی روزمره را تحت تأثیر قرار دهد، گاهاً نشانه‌ای از وجود آندومتریوز و بیماری التهابی لگن است. با این حال، باید توجه داشت که آندومتریوز می‌تواند به دلایل مختلفی رخ دهد و در بسیاری از موارد دلیل نازایی نیست.

داشتن موهای زائد هورمونی؛ رایج‌ترین نشانه ناباروری زنان پیش از ازدواج

اختلالات هورمونی می‌توانند منجر به افزایش میزان تستوسترون در بدن زنان شوند. این افزایش تستوسترون می‌تواند رشد موهای زائدی که مشابه موهای مردان است، در بدن زنان را افزایش دهد. این وضعیت که به آن هیرسوتیسم معروف است، باعث رشد موهای تیره و ضخیم در مناطقی مانند صورت، سینه، شکم و پشت زنان می‌شود.

هیرسوتیسم و قاعدگی‌های نامنظم ممکن است نشانه‌های سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) باشند. PCOS یکی از شایع‌ترین علل هیرسوتیسم است و معمولاً منجر به اختلال در قاعدگی، چاقی، ناباروری و به‌طور گاهاً ایجاد چندین کیست در تخمدان‌ها می‌شود. این وضعیت می‌تواند باعث مشکلات در ناباروری شود.

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک؛ اختلال هورمونی نشانه ناباروری قبل از ازدواج

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) یک اختلال هورمونی است که حدود 5 تا 10 درصد زنان مبتلا به آن هستند. PCOS می‌تواند شامل یک یا چندین علامت باشد که در همه زنان به یک شکل مشابه نیستند. برای تشخیص PCOS، حداقل باید فرد مبتلا دو نشانه از موارد زیر را داشته باشد:

۱. اختلال در تخمک‌گذاری یا پریود نامنظم
۲. سطح بالای تستوسترون یا هیپرآندروژنیسم
۳. شکل غیرطبیعی تخمدان در سونوگرافی یا وجود تخمدان‌های پلی‌کیستیک

وقتی تخمک‌گذاری اتفاق نمی‌افتد، ترشح معمول هورمون‌ها قطع می‌شود و دیواره رحم در معرض سطح ثابت استروژن قرار می‌گیرد. به همین ترتیب، آندومتر یا بافت پوشاننده سطح داخلی رحم، بیش از حد ضخیم شده و باعث خونریزی‌های غیرطبیعی در خانم می‌شود. این اتفاق گاهاً می‌تواند به سرطان آندومتر منجر شود و ممکن است باعث نازایی در زنان شود.

جوش و آکنه؛ اختلال هورمونی نشان دهنده ناباروری قبل از ازدواج

یکی از علائم محتمل ناباروری در دختران نوجوان و قبل از ازدواج، وجود جوش‌ها و آکنه در صورت است. این ممکن است در بسیاری از نوجوانان در این دوره رخ دهد. با این حال، آکنه مزمن و رشد نامنظم موها که همراه با آن است، یک مسئله غیرطبیعی است که دلیل آن اختلالات هورمونی است.

ترشحات غیر طبیعی دهانه رحم؛ عارضه نشان دهنده ناباروری قبل از ازدواج

یکی از علائم ناباروری در دوره نوجوانی و قبل از ازدواج، وجود ترشحات غیرطبیعی از رحم است. تقریباً شش ماه قبل از شروع اولین دوره قاعدگی در دختران، ترشحات طبیعی از واژن وجود دارد که نشانه‌ای از بلوغ سیستم تناسلی است. با این حال، در برخی موارد، عدم تعادل هورمونی ناشی از استرس یا مشکلات دیگر مانند سندرم تخمدان پلی‌کیستیک، باعث افزایش ترشحات واژن می‌شود. عدم درمان این بیماری ممکن است منجر به ناباروری در دختران پس از ازدواج شود.

چاقی بیش از حد؛ علامت احتمالی ناباروری دختران و پسران پیش از ازدواج

بر اساس تحقیقات، چاقی مفرط در پسران و دختران ممکن است یکی از عوامل ناباروری قبل از ازدواج آن‌ها باشد. این به این معنی است که چاقی بر سلامت دستگاه تولید مثل افراد تأثیرات منفی دارد. زنانی که اضافه وزن دارند، در معرض خطر بیشتری برای رویارویی با مشکلات ناباروری قرار دارند. همچنین، چاقی مفرط ممکن است کیفیت اسپرم در پسران را تحت تأثیر قرار داده و باعث بروز اختلالات جنسی و ناباروری در آینده شود.

غیر طبیعی بودن بیضه‌ها؛ مهم‌ترین نشانه ناباروری پیش از ازدواج

یکی از علائم مهم ناباروری قبل از ازدواج در پسران و در دوران نوجوانی، ناسازگاری سایز بیضه‌های آن‌ها است. بیضه‌ها مسئول حمل و نقل اسپرم در مردان هستند، بنابراین سلامت بیضه‌ها نقش کلیدی در باروری آنان دارد.

بیضه‌های کوچک یا سفت معمولاً نشانه‌ای از مشکلات هورمونی و ناباروری در پسران است. از طرف دیگر، بیضه‌های ورم‌ده و حساس نشانه‌ی بیماری‌هایی مانند هیدروسل هستند که کیفیت اسپرم و قدرت باروری مردان را تحت تأثیر قرار می‌دهند. هیدروسل یک حالت تورم یک‌طرفه یا دو‌طرفه کیسه بیضه است که به علت التهاب یا صدمه به بیضه ایجاد می‌شود. هیدروسل به تنهایی نشانه‌ی ناباروری نیست، اما همراه با عوامل زمینه‌ای مانند عفونت و وجود توده در بیضه، تولید و عملکرد اسپرم را تختل می‌کند و منجر به ناباروری می‌شود.

درد بیضه‌ها؛ مشکوک‌ترین علائم ناباروری قبل از ازدواج در مردان

باید به جدیت درد شدید و مکرر در ناحیه بیضه و کشاله ران توجه کرد، زیرا این نشانه می‌تواند از وجود بیماری واریکوسل در پسران و نشانه ناباروری در آینده آن‌ها باشد. برای تشخیص این بیماری، علائم بالینی مانند درد مزمن در بیضه بررسی می‌شود و برای اطمینان، آزمایش اسپرم توصیه می‌شود. واریکوسل در طول زمان عملکرد بیضه را تحت تأثیر قرار می‌دهد و باعث کاهش گردش خون در بیضه می‌شود. به عبارت دیگر، به دلیل کاهش کیفیت خونرسانی، بیضه با اختلال در عملکرد و تولید اسپرم مواجه می‌شود. در نتیجه، واریکوسل شدید با تأثیر بر کیفیت و تعداد اسپرم، می‌تواند منجر به ناباروری شود.

کم بودن موهای مردانه؛ نشانه‌های ناباروری پیش از ازدواج در مردان

کم بودن موی مردانه در بدن پسران و مردان ممکن است یکی از نشانه‌های ناباروری باشد. هنگامی که پسران وارد دوران بلوغ می‌شوند، مشاهده می‌کنند که موهای زائدی در بدنشان رشد می‌کند. اگر این موها به طور غیرطبیعی کم باشند یا حتی در برخی موارد، مویی روی بدن رشد نکند، ممکن است نشانه اختلالات هورمونی باشد. با این حال، لازم به ذکر است که این مشکل علاوه بر هورمون‌ها، تحت تأثیر عوامل دیگری مانند آب و هوا، تغذیه و نژاد افراد نیز قرار می‌گیرد و به تنهایی نمی‌تواند به عنوان یک نشانه قطعی برای تشخیص ناباروری استفاده شود.

تشخیص قطعی ناباروری قبل از ازدواج در دختران با انجام ساده سونوگرافی رحم و تخمدان و آزمایشات مخصوص امکان‌پذیر است. این آزمون‌ها به وسیله پزشکان و متخصصین بهداشت جنسی انجام می‌شود و با تحلیل نتایج، تشخیص ناباروری قابل اطمینان را ممکن می‌سازند.

همچنین، برای تشخیص ناباروری مردان قبل از ازدواج، می‌توان از اسپرموگرافی استفاده کرد. در این آزمون، میزان تولید و تحرک اسپرم در نمونه منی اندازه‌گیری می‌شود و نتایج آن می‌تواند تشخیص ناباروری را بیان کند.

علاوه بر این، انجام سونوگرافی، آزمایش‌های هورمونی و بررسی لوله‌های بیضه نیز در تشخیص ناباروری پسران و مردان مؤثر هستند. این آزمون‌ها با کمک تجهیزات پزشکی پیشرفته و تحت نظارت متخصصین مربوطه انجام می‌شوند و می‌توانند به تشخیص دقیق ناباروری کمک کنند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.