جویدن آدامس می‌تواند تأثیرات مثبت و منفی بر روی سلامت دهان و دندان‌ها داشته باشد. تأثیر جویدن آدامس بر سلامت دهان و دندان‌ها به نوع آدامسی که استفاده می‌شود، بستگی دارد. اگر جویدن آدامس بخشی از عادت‌ها و تفریحات شماست و به سلامتی خود نیز اهمیت می‌دهید، خواندن این مقاله برایتان مفید خواهد بود. در

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۴۰۲ - ۵:۲۴
کد خبر : 1314

جویدن آدامس می‌تواند تأثیرات مثبت و منفی بر روی سلامت دهان و دندان‌ها داشته باشد. تأثیر جویدن آدامس بر سلامت دهان و دندان‌ها به نوع آدامسی که استفاده می‌شود، بستگی دارد. اگر جویدن آدامس بخشی از عادت‌ها و تفریحات شماست و به سلامتی خود نیز اهمیت می‌دهید، خواندن این مقاله برایتان مفید خواهد بود. در ادامه، تأثیر جویدن آدامس بر روی دندان‌ها را بررسی خواهیم کرد.

انواع آدامس‌ها

در گذشته، فقط آدامس‌های شیرین تولید می‌شدند و آدامس بدون قند در دسترس مردم نبود. استفاده از این نوع آدامس‌ها مخرب بود و جویدن مداوم آنها باعث تضرر سلامت دهان و دندان می‌شد. امروزه، آدامس‌های بدون قند با انواع مختلف تولید می‌شوند و بسیار محبوب هستند.

آدامس‌های بدون قند

آدامس بدون قند نامیده می‌شود، اگر در ترکیب آن از شیرین‌کننده‌هایی مانند آسپارتام، مانیتول، زایلیتول و سوربیتول استفاده شود. اگرچه این نوع آدامس‌ها را بدون قند می‌نامیم، اما تمامی ترکیباتی که ذکر شد، شیرین‌کننده‌های مصنوعی هستند. در ترکیب این نوع آدامس، از شکر استفاده نشده است.

تأثیرات مثبت جویدن آدامس

استفاده از آدامسی که واقعاً بدون قند باشد و از شیرین‌کننده‌های مضر در تولید آن استفاده نشده باشد، تأثیر قابل توجهی در افزایش سطح بهداشت دهان و دندان‌ها دارد. در ادامه، دلایل این ادعا را بررسی می‌کنیم.

تازگی و بوی خوب دهان

یکی از دلایل اصلی تأثیر مثبت جویدن آدامس، تازگی و بوی خوب دهان است. به دلیل وجود طعم‌دهنده‌های مختلف در آدامس، جویدن آن باعث تازگی و بوی خوب دهان می‌شود.

پیشگیری از تسویه دندان

یکی از دلایل مثبت تأثیر آدامس بر روی دندان‌ها، جلوگیری از تسویه دندان است. با جویدن آدامس بدون قند پس از هر وعده غذایی به مدت حداقل ۲۰ دقیقه، سطح قند روی دندان‌ها تا ۵۰٪ کاهش می‌یابد. این موضوع به طور قابل توجهی احتمال پوسیدگی دندان‌ها را کاهش می‌دهد.

ترشح بزاق

جویدن آدامس منجر به افزایش ترشح بزاق دهان می‌شود و این امر باعث رقیق شدن اسیدهای تولید شده برای هضم غذا در دهان می‌شود. هر چیزی که باعث افزایش ترشح بزاق دهان شود، می‌تواند به عمل خودشویی دهان کمک کند. این موضوع برای افرادی که به دلیل مشکلی از یک سمت دهان خود نمی‌توانند استفاده کنند، بسیار مفید است، زیرا در آن قسمت از دهان، تجمع پلاک و باکتری به میزان بیشتری رخ می‌دهد.

کاهش اسیدیته دهان

همانطور که بیان شد، یکی از تأثیرات دیگر آدامس بر روی دندان‌ها و دهان، افزایش ترشح بزاق دهان است. این افزایش تا ۱۰ برابر می‌تواند بوده و در نتیجه باعث کاهش اسیدیته محیط دهان می‌شود. کاهش اسیدیته، یکی از عوامل مهم خودشویی دهان است.

هرچند که تأثیرات مثبت آدامس بر روی سلامت دهان و دندان را بیان کردیم، اما چندین تأثیر منفی نیز وجود دارد که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم.

تأثیرات منفی جویدن آدامس

پوسیدگی دندان‌ها
استفاده از آدامس‌های معمولی ممکن است باعث افزایش احتمال پوسیدگی دندان‌ها شود. زیرا این آدامس‌ها شامل شکر برای شیرین کردن هستند. به همین دلیل، به دلیل تاریکی و رطوبت محیط دهان، شرایط مناسبی برای تبدیل قند به اسید توسط باکتری‌ها فراهم می‌شود.

آزاد شدن جیوه در دهان

بعضی از متخصصان معتقدند که جویدن آدامس می‌تواند منجر به آزاد شدن جیوه در دهان شود. اگر دندانی با جیوه پر شده دارید، توصیه می‌شود جویدن آدامس را اجتناب کنید، زیرا جیوه آزاد شده می‌تواند از طریق دهان وارد خون شده و عوارض مسمومیت شدیدی را ایجاد کند.

آسیب به مفاصل فک

تأثیر دیگری که درباره جویدن آدامس به عنوان نقیض منفی آن بیان می‌شود، آسیب رساندن به مفاصل فک است. هنگام جویدن آدامس، فقط عضلات یک طرف دهان درگیر جویدن می‌شوند. این ممکن است تعادل فعالیت عضلات را بهم برد و حتی می‌تواند منجر به اختلال در مفاصل فک شود.

آیا جویدن آدامس می‌تواند جایگزینی برای مسواک باشد؟

با توجه به نکات مثبتی که درباره تأثیر جویدن آدامس بر روی دندان‌ها بیان شد، لازم است یک نکته مهم را به یاد داشته باشیم. آدامس هرگز نمی‌تواند جایگزین مسواک، نخ دندان و سایر روش‌های مراقبت از بهداشت دهان و دندان شود. همانطور که اشاره شد، در برخی موارد، جویدن آدامس همچنین می‌تواند به پوسیدگی دندان‌ها منجر شود.

تأثیر جویدن آدامس بر روی دندان‌ها همزمان می‌تواند مثبت و منفی باشد. با استفاده از آدامس‌هایی که قند در آن‌ها تخریب‌کننده نیستند، می‌توانید خطر پوسیدگی دندان‌ها را به طور قابل توجهی کاهش دهید. در انتخاب نوع آدامسی که استفاده می‌کنید، به دقت عمل کنید.

تأثیر آدامس در کاهش استرس

یکی از فواید دیگر جویدن آدامس، تأثیر آن در کاهش استرس و اضطراب است. با کاهش استرس، توانایی مغز افزایش می‌یابد و قدرت یادگیری افراد نیز بهبود می‌یابد.

تسریع بهبودی بیماران پس از جراحی

جویدن آدامس به بیمارانی که جراحی روده انجام داده‌اند، توصیه می‌شود. عمل جویدن باعث تحریک سیستم گوارشی می‌شود و می‌تواند مدت زمان بازگشت بهبودی پس از جراحی را کاهش دهد.

سخن پایانی

حتما به یاد داشته باشید که تمامی انواع آدامس حاوی شیرین کننده هستند. در آدامس‌های قدیمی‌تر، از شکر برای شیرین کردن آن‌ها استفاده می‌شد، در حالی که در زمان حاضر از شیرین کننده‌های مصنوعی استفاده می‌شود.

اگر آدامس‌های شیرین و معمولی بجوید، دندان‌ها دچار کلسیم زدایی می‌شوند. این مسئله می‌تواند به مرور زمان منجر به حل شدن کلسیم موجود در دندان‌ها و در نهایت ایجاد حفره‌هایی روی آن‌ها شود.

اگرچه آدامس‌های بدون قند کمتر مضر از آدامس‌های شیرین هستند، با این حال مصرف بیش از حد آن‌ها نتیجه مطلوبی ندارد و تأثیر آن‌ها بر روی دندان‌ها منفی است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.