شیردهی نه تنها برای کودکان مفید است، بلکه به سلامتی مادران هم کمک می‌کند و افسردگی و استرس پس از زایمان را کاهش می‌دهد. اما برخی از مادران فکر می‌کنند که شیر مادر حتی بعد از دو سالگی هم بهترین غذا برای کودک است، اما تحقیقات جدید نشان داده است که شیر دادن به کودک

تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ فروردین ۱۴۰۳ - ۹:۱۱
کد خبر : 2255
آیا شیر مادر برای دندان های نوزاد مضر است؟

شیردهی نه تنها برای کودکان مفید است، بلکه به سلامتی مادران هم کمک می‌کند و افسردگی و استرس پس از زایمان را کاهش می‌دهد.

اما برخی از مادران فکر می‌کنند که شیر مادر حتی بعد از دو سالگی هم بهترین غذا برای کودک است، اما تحقیقات جدید نشان داده است که شیر دادن به کودک بعد از دو سالگی ممکن است در آینده منجر به پوسیدگی دندان شود.

یک مطالعه انجام شده در برزیل، شیردهی و مصرف قند را در 1،129 کودک مورد ارزیابی قرار داد. سپس این کودکان تا سن پنج سالگی توسط دندانپزشک برای بررسی پوسیدگی، از دست دادن دندان و ترمیم معاینه شدند.

نتایج نشان داد که تقریباً 23.9٪ از این کودکان دچار پوسیدگی شدید دندان بودند و 48٪ دچار پوسیدگی سطحی دندان بودند.

محققان متوجه شدند که نوزادانی که به مدت دو سال یا بیشتر از شیر مادر تغذیه می‌شدند، حدود 2.4 برابر بیشتر از نوزادان دیگری که کمتر از یک سال از شیر مادر تغذیه می‌شدند، دچار پوسیدگی دندان می‌شدند.

دلایل زیادی برای اتصال بین شیردهی و پوسیدگی دندان وجود دارد. کودکانی که تا سن دو سالگی شیر می‌خورند، شبانه با شیر مادر تغذیه می‌شوند و تمیز کردن دندان‌های کودک پس از شیردهی در شب ممکن است دشوار باشد.

اما شیردهی به مدت 12 تا 23 ماه به تنهایی منجر به پوسیدگی شدید دندان نمی‌شود. برای افزایش پوسیدگی دندان، بیشتر کودکانی که دو یا بیشتر از دو سال از شیر مادر تغذیه کرده‌اند، دچار آن می‌شوند.

نتایج نشان داد که حدود یک چهارم کودکان به مدت 24 ماه یا حتی بیشتر از شیر مادر تغذیه می‌کنند.

شیردهی طولانی مدت می‌تواند باعث افزایش مصرف مواد قندی شود که منجر به آسیب به دندان‌ها می‌شود. هرچند، در این تحقیق خاص شرکت نشده است، اما تحقیقات مشابه در این زمینه انجام شده است. طبق گفته او، رابطه‌ای بین پوسیدگی دندان و شیردهی شبانه روز و مصرف شیرینی و شکلات وجود دارد.

همچنین، در این مطالعه، تحصیلات و درآمد والدین و تأثیر آن بر سلامت دندان کودکان نیز ارزیابی شده است و نتایج نشان داده است که تحصیلات و درآمد والدین نیز با سلامت دندان کودکان ارتباط دارد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.